İsmail Hakkı Busevi Tekkesi

Project Bilgi

  • Yapım Tarihi

    Haziran 2018

  • Kategori

    Eğitim, Görselleştirme, Tadilat

İsmail Hakkı Tekkesi Islak Zeminlerin Revizyonu


Daha önce defalarca kez ilgili Belediyeler tarafından tadilatı yapılmış olan İsmail Hakkı Bursevi Tekkesi için 2019 Yaz döneminde gönüllü bir hayırseverin çıkarak yaptırmak istediği bu anlamlı görevin teknik adamlığını üstlenmiştim.

Daha önceki dönemlerde tadilat yapılırken seramik ve mermerleri kırmadan üzerlerine yapıştırılarak tadilat yapılmış. Şöyle ki Tuvalet kısımlarında kırım yaptığımda derinliği 60 cm mesafede olan 55 m² zemine sahip tuvalet bölümlerinden 10 Kamyon silme moloz taşınmıştır.. Ayrıca bu kırımlar sırasında duvarların arasından üst katındaki şadırvandan gelen sular birikmiş olup rutubet ve duvarların su emme durumlarını kesmek amacıyla uzun bir tadilat süreci geçirdik. Tuvaletlerin yukarıya kod oluşturmaması açısından “S” boruları temelin demirleri arasına kadar ince işçilikle yerleştirilmiştir. Aynı şekilde tuvaletlerin üzerinde bulunan Şadırvanda “yalak” olarak tabir edilen sistemdeki zemin de kırılmıştır.


Şadırvan için özel üretim abdestlikler

Şadırvan tadilatında farklı bir methot uygulamak istemem sebebiyle, yurt dışında gördüğüm bir abdestliğin Türkiye’ye gelme fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle, abdestlikleri blueprintleri ile modelleyip kalıbını çıkarttırarak 20 Adet çok uygun fiyatlara özel üretim bir iş yapmış olduk. Tüm Tesisat alt yapılarının  giderlerini pimaşlar ile gizleyerek, kullanıcı suyu kullandıktan sonra direk logara akmasını sağlamış olduk.

Modellediğimiz tabureleri de paslanmaz çelikten yaptırarak, sudan,nemden etkilenmemesini sağladık.