Çözüm Koleji – Bandırma

Çözüm Koleji


Bandırma’da eğitime bağlayan okulumuzun dış cephe, Vaziyet planı yerleşimi gibi Mimari Konularda yardımcı olduk. Uygulaması başlamadan önce 3D Görselleştirme ile Sunumumuzu hazırladık.


MNÇ Koleji

MNÇ Koleji


Bursa’da hizmet vermekte olan MNÇ Koleji’nin, Osmangazi’de bulunan Temel Lisesi’nden sonra Kükürtlü’ye açmış olduğu Butik Okul şubesi için dış cephe, çevre tasarımı ve iç mekanlardaki tadilat-tasarımları yapılmıştır. Bir dönüme arazide 525m² üzerine oturmuş, yaklaşık 1500m² kullanılabilir inşaat alanına sahiptir.
Daha öncesinde ünlü bir restorant olan bu mekan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın standartlarını belirlediği öğrenci başına düşen m²-m³ birimleri üzerinden maksimum sayıda bölüm ve derslik oluşturulmuştur.

Balabanbey Dörtçelik İlkokulu

Atatürk Köşesi Revizyonu


Bursa ‘nın Yıldırım ilçesine bağlı Balabanbey Dörtçelik İlkokulumuzun Okul girişindeki Atatürk Köşemize revizyon yaptık. Böylelikle Klasik Atatürk Köşelerinden ziyade günümüze uygun canlı yosun duvar uygulamamızla iç mimar Uğur Rica arkadaşımızın tasarımı ile birleşerek ortaya güzel bir iş çıktı.

 

Yapılış Videosu:

 

Seminer Salonu Revizyonu


Bursa ‘nın Yıldırım ilçesine bağlı Balabanbey Dörtçelik İlkokulumuzun zemin katından bulunan, kirişlerin sıklığı ve mekanın basıklığı sebebiyle değerlendirmekte zorlanılan mekanın, projelendirme ve uygulamasını yaparak, okulun öğrenci ve öğretmenlerine seminer salonu olarak kazandırdık.

Yapılış Videosu:

 

 

Devlet okulunda mümkün mü ?


Devlet okullarında bu tarz yeniliklerin zor olmasının temel sebebi, yöneticilerin vizyon eksiğinden ziyade, döner sermayelerdeki yetersizlik ve günümüz şartlarında kar marjı olmadan teknik insanların iş yapmamalarından kaynaklıdır. Unutmamak gerekir ki ülkenin tüm öğrencileri yenilikleri hak eder. Biz bireyler ve teknik insanlar olarak elimizden geleni yapmalıyız.

İsmail Hakkı Busevi Tekkesi

İsmail Hakkı Tekkesi Islak Zeminlerin Revizyonu


Daha önce defalarca kez ilgili Belediyeler tarafından tadilatı yapılmış olan İsmail Hakkı Bursevi Tekkesi için 2019 Yaz döneminde gönüllü bir hayırseverin çıkarak yaptırmak istediği bu anlamlı görevin teknik adamlığını üstlenmiştim.

Daha önceki dönemlerde tadilat yapılırken seramik ve mermerleri kırmadan üzerlerine yapıştırılarak tadilat yapılmış. Şöyle ki Tuvalet kısımlarında kırım yaptığımda derinliği 60 cm mesafede olan 55 m² zemine sahip tuvalet bölümlerinden 10 Kamyon silme moloz taşınmıştır.. Ayrıca bu kırımlar sırasında duvarların arasından üst katındaki şadırvandan gelen sular birikmiş olup rutubet ve duvarların su emme durumlarını kesmek amacıyla uzun bir tadilat süreci geçirdik. Tuvaletlerin yukarıya kod oluşturmaması açısından “S” boruları temelin demirleri arasına kadar ince işçilikle yerleştirilmiştir. Aynı şekilde tuvaletlerin üzerinde bulunan Şadırvanda “yalak” olarak tabir edilen sistemdeki zemin de kırılmıştır.


Şadırvan için özel üretim abdestlikler

Şadırvan tadilatında farklı bir methot uygulamak istemem sebebiyle, yurt dışında gördüğüm bir abdestliğin Türkiye’ye gelme fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle, abdestlikleri blueprintleri ile modelleyip kalıbını çıkarttırarak 20 Adet çok uygun fiyatlara özel üretim bir iş yapmış olduk. Tüm Tesisat alt yapılarının  giderlerini pimaşlar ile gizleyerek, kullanıcı suyu kullandıktan sonra direk logara akmasını sağlamış olduk.

Modellediğimiz tabureleri de paslanmaz çelikten yaptırarak, sudan,nemden etkilenmemesini sağladık.