sanallaştırma nedir ?

Sanallaştırma ifadesinin farklı kelime anlamları olsa da açıklamaya çalışacağım sanallaştırma ifadesi görsel ile alakalı olacak. Günümüz teknolojilerinde farklı sanallaştırma örnekleri olarak; Sanal Gerçeklik(Virtual Reality), Arttırılmış Gerçeklik(Augmented Reality) ve Hologram olarak gösterilebilir. Holgram, bilim-kurgu filmelerinde rasladığımız 3.boyuttaki ışık oyunu olarak adlandırılabilir ancak son 2 yıldır sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik olarak adlandırılan teknolojiler için bu şekilde tanım yapmak zor.Peki nedir bu teknolojiler?
1) Sanal Gerçeklik(Virtual Reality): Bilgisayarlar tarafından taklit edilerek oluşturulan sanal ortamların deneyimlenebilir olması olayıdır.
Çoğu sanal gerçeklik ortamı bir bilgisayar ekranı yoluyla edinilen görsel tecrübelerden ibarettir. Bilgisayar ortamında 3. boyutta modellenmiş mekanların render diye bilinen; kaplama, ışık, parlama gibi fonksiyonlar dahilinde görselleştirilmesi ile oluşturulan ortamlardır.
Yani gerçekte var olmayan bir ortamın deneyimlenebilmesi olayı olarak düşünülmüştür. 360 Video’lar yani sanal gerçeklik videoları ise gerçek bir ortamı daha sonra deneyimleme imkanı sunmaktadır.
2) Arttırılmış Gerçeklik(Augmented Reality): Daha önceden tanımlanmış bölgelere, AR teknolojisinin uygulaması yüklenmiş tablet, telefon hatta özel gözlükleri ile bakıldığında, o bölgelerde cisimlerin 3 boyutlu olarak görme olayıdır.Firmalar şu an genellikle ürünlerini pazarlamak için Augmented Reality teknolojisi üzerine yatırım yapmaktadır. Örnek üzerinden gitmek gerekirse; mobilya kataloğuna baktığınızı düşünün. Sayfada 3 adet resim görüyorsunuz. Bu resimlere AR teknolojisinde bir tablette baktığınızda ekranda mobilyanın 3boyutlu halini görebilir hatta ekranda çevirerek mobilyayı daha net tanımlananızı sağlar. Deneyimlenerek çok daha iyi anlaşılması muhtemel bir teknolojidir.